Klik venligst



Forsiden
      

Aarslev Budcentral stopper tyverier

Onsdag 11. januar 2012 kl: 12:59
Af: Redaktionen


En af de virksomheder, der har stiftet bekendtskab med dieseltyves fingerfærdigheder, er Årets Transportvirksomhed 2011, Aarslev Budcentral. I løbet af blot tre uger blev der tanket brændstof for mere end 40.000 kroner på kort stjålet fra virksomhedens biler. Det fik Aarslev Budcentral til at skifte til Statoils Chaufførløsning, som nu er indført for alle 38 biler og samtlige chauffører

- Tyverierne var blevet et stort problem, men vi har fået bugt med dem nu. Samtidig har vi fået et væsentligt bedre overblik over brændstofudgifterne end tidligere. Vi kører afdelingsregnskaber pr. bil, og kan med den nye løsning nemt følge omkostningerne for hvert enkelt køretøj. Hver chauffør har deres eget kort. De skulle lige vænne sig til at indtaste oplysningerne ved tankning, men nu kører det bare, siger Søren Kjær, administrationschef i Aarslev Budcentral.

Brugen af kort med tilknyttet Chaufførløsning er enkel: Når chaufføren skal betale med sit Truck eller Routex Kort, indtaster han en pinkode, sit chaufførnummer eller anden valgfri identifikation samt kilometerstand. På baggrund af de indtastede data kan Statoil levere specifikationer over forbruget for hver enkelt chauffør og køretøj sammen med den almindelige faktura. I en tilknyttet Webfuel software kan transportvirksomheden desuden online følge med i, hvor mange kilometer den enkelte bil har kørt, frem for at skulle have fat i chaufførerne.

Om Statoil Truck og Routex Kort
Statoil Truck og Routex Kort anvendes af transportvirksomheder og andre med et stort brændstofforbrug samt af virksomheder med behov for at tanke i udlandet.
Ud over betaling på Statoil og 1-2-3 tankstationer i Danmark, Norge og Sverige, kan kortene bruges som betalingsmiddel af broafgifter på Storebælts- og Øresundsbroen.
Routex Kortet kan desuden anvendes til betaling på over 20.000 tankstationer i 36 europæiske lande samt i betalingsanlæg ved broer tunneller og motorveje flere steder i Europa.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Brædstrup har fået ny tre-akslet kærre med hejs
- Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst