Klik venligst



Forsiden
      

Erfaren chauffør tog førstepladsen i chaufførkonkurrence

Søndag 29. april 2012 kl: 20:53
Af: Redaktionen

Den 34-årige lastbilchauffør Jesper Kristiansen fra Bindslev i Vendsyssel blev den anden regionale vinder i den danske del af Scanias internationale "Young European Truck Driver 2012-chaufførkonkurrence"

Jesper Kristiansen kørte ind på førstepladsen ved weekendens chaufførdyst hos Scania-forhandler Im. Stiholt A/S på Trafikcenter Sæby Syd. I alt 10 lastbilchauffører havde kvalificeret sig til konkurrencen, der fokuserer på trafiksikker og økonomisk kørsel med lastbil.

Jesper Kristensen vandt foran 35-årige Brian Poulsen fra Aars, mens den 26-årige chauffør Danny Olesen fra Thisted blev nummer tre.

Det var anden gang, at Jesper Kristensen vandt chaufførkonkurrencen i Sæby. Første gang var i 2007 - også den gang foran Brian Poulsen. Det er således et par erfarne herrer, der dermed har kvalificeret sig til den danske finale i "Young European Truck Driver-chaufførkonkurrencen, der afvikles midt i juni. Her mødes i alt 10 chauffører fra de i alt fem regionale chaufførkonkurrencer, der afvikles hos de øvrige danske Scania-forhandlere frem til juni.

Vinderen af den danske finale går videre til den europæiske finale, som afvikles til september på Scania-fabrikken i Sverige, hvor 1. præmien til den europæiske vinder er en fabriksny Scania lastbil til en værdi af 750.000 kroner.

Teori, manøvrekørsel og økonomikørsel er i fokus
For at komme med i konkurrencen har alle deltagere først kvalificeret sig igennem en teorirunde på Scanias hjemmeside med spørgsmål om blandt andet færdselsregler, lastbilteknik, surringsteknik og køre/hviletids-bestemmelser.

På Stiholts serviceanlæg i Sæby blev deltagerne i anden runde - lige som i første runde - stillet over for endnu en teoriprøve samt manøvrekørsel på en krævende "forhindringsbane" med sættevognstrækker med trailer samt økonomikørsel i et 40 ton Scania-vogntog på en 25 kilometer lang lokal rundstrækning.

Jesper Kristensen vandt på en god indsats, hvor han var bedst af alle i manøvrekørslen og blev nr. 2 i henholdsvis teori og økonomikørsel. Han kører til daglig som chauffør for Skagerak Fiskeeksport A/S, hvor han efter mere end 10 år på de europæiske motorveje nu har valgt at køre lokalt og læsse trailere op med fisk, som derefter køres ud i Europa af hans kolleger.


Fakta om chaufførkonkurrencen
Scanias "Young European Truck Driver 2012" er en international chaufførkonkurrence for lastbilchauffører på op til 35 år, som arrangeres af den svenske lastbilproducent Scania i samarbejde med EU-Kommissionen i godt 20 europæiske lande. Scania forventer op imod 20.000 deltagere i konkurrencen, som har til formål at sætte fokus på chaufføren som den absolut vigtigste person, når det gælder trafiksikker og miljørigtig kørsel med lastbil.

Scania "Young European Truck Driver 2012" afvikles i Danmark i samarbejde med blandt andre dækproducenten Michelin, vognmandsorganisationen Dansk Transport & Logistik (DTL), trailerproducenten Schmitz Cargobull samt kameraproducenten Orlaco.


Læs også:

Scania har fundet den første





10 dygtige lastbilchauffører foran det vogntog, som de alle skulle tumle på en krævende manøvrebane. Forrest er det den senere vinder Jesper Kristensen fra Bindslev foran nr. 2, Brian Poulsen fra Aars, samt nr. 3, Danny Olesen fra Thisted samt de øvrige syv deltagere.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Brædstrup har fået ny tre-akslet kærre med hejs
- Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst