1.297 har skrevet under på FDL's underskriftsindsamling
Fredag 24. maj 2013 kl: 11:44
Af: RedaktionenVognmandsorganisationen FDL - Frie Danske Lastbilvognmænd - har startet en underskriftsindsamling på nettet for at presse på for at få de danske politikere til at indføre en finsk model på cabotageområdet. Fredag formiddag klokken 11.42 var der 1.297 underskrifter og 41 kommentarer
I forbindelse med underskriftsindsamlingen oplyser FDL, at den fisnke model blandt andet betyder, at en udenlandsk lastbil maksimalt på køre ti cabotageture i løbet af en tre-måneders periode. Derudover er det ikke tilladt at have flere aflæsninger under vejs.
Interesserede kan se mere her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet
- Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
.gif)





