Forsiden
      

Transportvirksomhed kører ud med ny to-akslet citytrailer

Mandag 12. januar 2015 kl: 11:23
Af: Redaktionen

Lastas i Hedensted har leveret en ny to-akslet city-gardintrailer til transportvirksomheden Brdr. Køpke Transport I/S i Kolding. Den nye Kel-Berg gardintrailer er opbygget på et chassis opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger

Transportvirksomhed kører ud med ny to-akslet citytrailer
Traileren, der er leveret med skivebremser og luftaffjedring med hæve/sænkeventil, har Tridec stangstyring på den bagerste aksel.


Selve opbygningen består af opbukkede og galvaniserede hjørnestolper med indbyggede gardinstrammere og et fast tag med presenning. Bunden er af 28 mm hårdtræs planker nedlagt i galvaniserede profiler, som er fastgjort med galvaniserede skruer. Bagerst er der monteret en 2.500 kg. Zepro lift med en 2.000 mm liftplade. Der er tilkoblet liftkontakt både ud- og indvendigt samt fjernbetjening. 


Traileren kan rumme 30 europaller.


Brdr. Køpke transport I/S blev grundlagt i 1964 og bliver i dag drevet af brødrene lars og jørn Køpke, som er tredje generation i virksomheden. Deres primære samarbejdspartner er Flügger og speditionsvirksomheden Dachser. Brdr. Køpke transport I/S beskæftiger 16 chauffører og tre funktionærer i den daglige drift. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg
- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Entreprenør på Nordøstfyn har fået fire-akslet tip-trailer ti freelance-opgaver
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- To stjerne og to kors er sendt ud på vejene
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst