Transportvirksomhed kører ud med ny to-akslet citytrailer
Mandag 12. januar 2015 kl: 11:23
Af: RedaktionenLastas i Hedensted har leveret en ny to-akslet city-gardintrailer til transportvirksomheden Brdr. Køpke Transport I/S i Kolding. Den nye Kel-Berg gardintrailer er opbygget på et chassis opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger
![]() |
Selve opbygningen består af opbukkede og galvaniserede hjørnestolper med indbyggede gardinstrammere og et fast tag med presenning. Bunden er af 28 mm hårdtræs planker nedlagt i galvaniserede profiler, som er fastgjort med galvaniserede skruer. Bagerst er der monteret en 2.500 kg. Zepro lift med en 2.000 mm liftplade. Der er tilkoblet liftkontakt både ud- og indvendigt samt fjernbetjening.
Traileren kan rumme 30 europaller.
Brdr. Køpke transport I/S blev grundlagt i 1964 og bliver i dag drevet af brødrene lars og jørn Køpke, som er tredje generation i virksomheden. Deres primære samarbejdspartner er Flügger og speditionsvirksomheden Dachser. Brdr. Køpke transport I/S beskæftiger 16 chauffører og tre funktionærer i den daglige drift.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere
- Tiptrailer med fire aksler rummer 40 kubikmeter
- Transportcenter har fået en stjerne fra Stuttgart
- Vognmand på Falster kører ud med syv-akslet vogntog
- Fire-akslet maskintrailer kan blive godt seks meter længere
- Tre-akslet anhænger med ramper skal køre med maskiner
- Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





