Den nye Scania kan også få gitter på fronten
Tirsdag 20. september 2016 kl: 14:00
Af: RedaktionenDen nye Scania-generation, der blev præsenteret for få uger siden, kan snart få ekstra gitter på fronten eller en bøjle til flere lygter. Den svenske producent af aluminiums-tilbehør til lastbiler, Trux i Ljusdal i Hälsingland, viser de nye aluminiusmaprodukter frem på IAA-messen i Hannover, der åbner på torsdag
![]() |
- Vi har været uhørt effektive i udviklingsprocessen og kan allerede nu præsentere et færdigt produkt til den nye Scania, siger Hasse Olsson, der er chef hos Trux i Ljusdal.
I Sverige får interesserede mulighed for at se nærmere på produkterne fra Turs, når virksomheden fra 28. september er med Scania på turné rundt i Sverige. Turnén varer oktober ud.
I løbet af kort tid vil hele Trux’ produktsortiment være klar til alle nye Scania-modeller. De vil være fremstillet i aluminium for at sikre lav vægt og høj sikkerhed.
IAA-messen er åben i dagene 22. til 29. september.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






