Klik venligst



Forsiden
      

Vognmand skifter midt i generationsskifte

Tirsdag 26. september 2017 kl: 14:09
Af: Redaktionen

Vognmand skifter midt i generationsskifte

Der står Ole og Per Fogh Larsen på døren, men der står Per Fogh Larsen på tagskiltet. Og bilen - en ny fire-akslet Scania R 580 8x4 er malet i samme farver som City Containers lastbiler i Farum. Det virker ikke helt gennemtænkt, men der er faktisk mening med galskaben


Vognmand skifter midt i generationsskifte
Navne- og farvevalgene skyldes, at vognmand Ole Fogh Larsen er i gang med et generationsskifte til sønnen Per Fogh Larsen, som dermed bliver fjerde generation vognmand i Klarup øst for Aalborg. Og farverne - som mange sikkert genkender fra City Container ved nu afdøde vognmand Michael Henriksen i Farum - skyldes, at Per Fogh Larsen for over 10 år siden købte en brugt Scania af Michael Henriksen og spurgte, om bilen skulle males om. Det mente Michael Henriksen ikke var nødvendigt, så siden har Per Fogh Larsen adopteret City Containers farver og grundlagde i øvrigt ved samme lejlighed et godt venskab med Michael Henriksen.


Ole og Per Fogh Larsens vognmandsforretningen består i dag af fem lastbiler - den nyeste blev for kort tid siden leveret af Stiholt’s lastbilsælger Peter Munkholm, som tog en godt 10 år gammel Scania R 500 i bytte. 


Den nye bil skal lige som de øvrige i vognmandsforretningen løse forefaldende typer kørselsopgaver både lokalt og i store dele af Danmark med alt, hvad der kan køres på ladet af ophaler- og skibscontainere, grabbes og tippes.


Den nye R 580 er opbygget med HMF-wirehejs og er forberedt til en aftagelig, bagmonteret HMF-kran, som overflyttes fra den tidligere bil. 


Per Fogh Larsen er optaget af at køre med danske kvalitetsprodukter, så derfor skal den nye bil naturligvis køre med en tre-akslet danskbygget Nopa påhængsvogn.


Bilen er malet af Nordjysk Autolakering i Sæby.
 
 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Fire franske med tre aksler er klar til at trække læsset
- Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
- Motor med stop/start-funktion kan reducere brændstofforbrug og CO2-udledning under kørsel
- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
- Tip-kærre til asfalt er sendt til Sydvestjylland

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst