Renovationsbilen i Thy er gul og ny
Torsdag 8. februar 2018 kl: 14:56
Af: RedaktionenOpbyggervirksomheden Sawo har leveret en fabriksny Geesinknorba renovationsbil til Thy Containerservice A/S. Bilen er lakeret i en gul farve, der markerer sig i trafikken
![]() |
Renovationsaggregatet er leveret med LWS lift, der har rystefunktion for bedre tømning af containere. Der er ligeledes monteret tagspil, der gør det muligt at tømme store midi-containere. Bunden i skuffen er forstærket til 8 mm tykkelse, hvilket sikrer længere levetid og større modstandsdygtighed overfor tæring i forbindelse med tømning af affald.
Thy Containerservice A/S beskæftiger sig med alt fra renovationsarbejde og affaldssortering til kranservice og udlejning af containere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)






