Godset går bagud af traileren
Onsdag 6. maj 2020 kl: 11:56
Af: Redaktionen
Vognmand Henrik Poulsen i Dybvad i Østvendsyssel har taget en ny fire-akslet trailer i brug. Traileren er med Walking Floor, så godset kan gå ombord eller fra borde nærmest af sig selv
Den nye fire-akslede og fuldt luftaffjedrede Kel-Berg/Knapen-trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, er bygget op over et selvbærende stålchassis, hvor kongeboltkonstruktion er udført i svær/stabil stålprofil med aluminiums-hjælperamme for den selvbærende konstruktion og for at opnå mindre egenvægt og større volumen.
Kassen, som øverst er forsynet med rullepresenning, er opbygget med sider i 3/2 mm tykke og 600 mm brede aluminiums-profiler, der er fuldsvejset indvendigt.
Siderne er forsynet med en særlig overkantsprofil med løbeskinne for en aluminiumsskillevæg, der har en frigang over bunden på ca. 100 mm.
Det gående gulv er et Cargo Floor CF 500 SL-C bundsystem med 8 mm alu-bundbrædder i glat udgave med CF betjening.
Bagdørene er også udført i alu-profiler. I bagenden er der også en stige med tre trin. I venstre side er der monteret en plastværktøjskasse.
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Første aksel er hævbar, mens fjerde aksel er selvstyrende.
Den nye Walking Floor-trailer, der har en tilladt totalvægt på 45.000 kg, er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
- Lastbilproducent markere 100 år med jubilæumsmodeller
- Kinesisk lastbil er taget i brug I Belgien
- Kinesisk lastbilproducent har fundet sin servicepartner i Danmark
- Trailercenter i Give er blevet en del af større servicevirksomhed
- Tre-akslet tip-trailer er kommet til hærfuglestedet
- 1.200 lastbiler tænder lyset på stort truckshow i Skåne
- Elektrisk lastbil med kroghejs og påhængsvogn kører 880 kilometer i døgnet
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




