Klik venligst



Forsiden
      

Corona-situationen påvirker salget af varebiler

Torsdag 7. maj 2020 kl: 12:35
Af: Redaktionen

Corona-situationen påvirker salget af varebiler

Efter en marts måned, hvor varebilsalget ikke var væsentligt påvirket af corona-situationen, faldt antallet af nyregistrerede varebiler i april med 35,2 procent i forhold til april sidste år

I faktiske tal blev der nyregistreret 1.814 nye varebiler i april i år mod 2.799 i april sidste år. Faldet skyldes blandt andet mindre efterspørgsel fra nogle dele af erhvervslivet, men også, at producenterne i vid udstrækning har haft lukket ned for deres produktion.


De Danske Bilimportører peger i forbindelse med tallene over nyregistreringer på, at efterspørgsel på varebiler varierer meget. 


- Mange erhverv har - og har hele tiden haft - travlt, mens andre har været ramt af Covid-19 reduktioner. Vi forudser en stigende efterspørgsel de kommende måneder. Selvom fabrikkerne nu langsomt åbner igen, er det med begrænset produktion. Det betyder, at vi vil se lave, men stigende tal i en periode frem til midten/slutningen af tredje kvartal, lyder det fra De Danske Bilimportører


Aprils fald på 35,2 procent i forhold til april sidste år betyder, at registreringerne i perioden januar-april er faldet med 14,2 procent i forhold til samme periode i 2019.


I årets fire første måneder har 9.843 varebiler fået påmonteret plader.


(Illustration og tabel: De Danske Bilimportører)


Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Stykgodscenter i Skive har fået ny seks nye city gardintrailere
- Dansk kranproducent har lanceret ny kran til byarbejde
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst