Køge-vognmand kører med kærre fra Jylland
Onsdag 20. maj 2020 kl: 13:43
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden J. Christensen Transport i Køge har hentet en ny tre-akslet 24-tons Kel-Berg tip-kærre hos Lastas i Hedensted
Den nye tip-kærre er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Tip-kassen har sider fremstillet i 7 mm valset special alu-plade med ekstra slidstykke. Bagklappen, der er indvendigt tophængt med pneumatisk åbne- og lukkesytem, er fremstillet af 5 mm plade med kraftige alu-kantrammer. Tophængslerne er flyttet ca. 180 mm frem for at give 10 procent ekstra åbning ved aflæsning. Oven på alu-bunden er der monteret en 4 mm Hardox-bundplade i fuld længde.
Øverst har kassen en rullepresenning monteret på alu-rør. I bagenden har tip-kærre, der er leveret med tre luftaffjedrede ni-tons aksler med tromlebremser, en pneumatisk justerbar underkøringskofanger.
Den nye tipkærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Vognmandsfirmaet J. Christensen Transport blev etableret i 2005.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






