Vogntoget kom ud at køre seks uger efter bestillingen
Mandag 8. juni 2020 kl: 12:48
Af: Redaktionen
Scania-forhandleren Stiholt, der dækker det nordjyske, har leveret en ny tre-akslet Scania til Fjellerad Transport ApS i Støvring. Den nye Scania skal køre i virksomhedens nye Næstved-afdeling, som blev skabt for et halvt år siden, da Fjellerad Transport overtog benzin- og olietransportøren Carl Larsen & Søn i Næstved. Derved blev vognparken udvidet med ca. 20 biler og lige så mange chauffører, der alle er beskæftiget med distribution af benzin og olieprodukter for Shell på Sjælland og Lolland-Falster
![]() |
Hos Susanne og Leo Laustsen, der etablerede Fjellerad Transport tilbage i 1982, står trafik- og medarbejdersikkerhed øverst på prioriteringslisten. Derfor er den nye Scania G 500 udrustet med alt, hvad der kan opdrives af udstyr til forbedring af sikkerheden. Det gælder eksempelvis airbag i rattet samt gardin-airbag over sideruden, røde sikkerhedsseler, alkolås, LED Premium-lyspakke, chauffør-komfortpakke og klima-pakke. Det ADR-godkendte chassis er udrustet med skivebremser, AEB nødbremsesystem, Active Prediction ”afstandsradar”, LDW vognbaneassistent, styrbar støtteaksel bag trækakslen med mulighed for manuel de-aktivering, alu-fælge og meget mere.
Den nye Scania er blevet leveret og opbygget på omkring seks uger fra bestilling af chassiset på Scania-fabrikken til produktion på samlebåndet, levering til opbygning og overflytning af tank samt maling og slutklargøring af hele trækket.
Det er Stiholts markedschef Jens Holger Pedersen, der i samarbejde med Stiholt’s værksted i Aalborg og HMK Bilcon har stået for den hurtige levering.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Vognmand har fået trækker med twinsteer
- Bornholmsk logistik-koncern har fået fire elektriske stjerne
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)






