Til-trailer med automatisk rullepressening og liftaksler er hentet til Sjælland
Fredag 3. marts 2023 kl: 11:24
Af: Redaktionen
Sorø Vognmandsforretning, der har hjemsted mellem Kirke Flinterup og Store Ebberup nordøst for Sorø, har taget en ny fire-akslet Kel-Berg tiptrailer med et rumindhold i tip-kassen på 37 kubikmeter i brug. Den nye tip-trailer er blandt andet leveret med automatisk Cramaro-rullepresenning og løftbar for- og bagaksel
Om den nye fire-akslede Kel-Berg tip-trailer:
Chassis-opbygning:
- Længdevanger opsvejst i boks-profil
- Stærke tværvanger og forstærkninger
- Cyklistværn i begge sider
- Indvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesytem med 3/2 ventil for automatisk åbning
- Tophængslerne er flyttet 180 mm frem for at få 10 procent større åbning ved aflæsning
- Bund udført i 7 mm alu-plade i speciel slidstærk kvalitet beklædt med 15 mm kunststof
- Sider fremstillet i 40 mm alu-profiler med 4 mm gods på indersiden og 2,8 mm gods på ydersiden beklædt med 10 mm kunststof
- Plastikafdækning på underkøringskofanger
- Automatisk Cramaro-rullepressening
Kel-Berg traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med hæve- og sænkeventil. Første aksel er løftbar, mens fjerde aksel er både løftbar og selvstyrende. Traileren, der er monteret med Kel-Berg sikkerhedspakke med tilt-alarm og dumperventil, er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Sorø Vognmandsforretning fik sin start i 2006 af Preben Vilhelmsen, der i 18 år havde kørte som chauffør for andre vognmænd, ønskede at blive selvstændigt. Preben Vilhelmsen startede ud med en enkelt lastbil, men inden årets udgang blev der indkøbt yderligere to lastvogne. Sorø Vognmandsforretning kører primært med jord, sten, grus, brokker og kampsten.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lastbilproducent melder om stigende efterspørgsel efter gasdrevne køretøjer
- To-akslede city-trailere har plads til 27 paller
- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Stilladsfirma i Hillerød kører ud med to nye ladbiler
- Vognmand i Stenlille kan køre med store maskiner på ny tre-akslet trailer
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Logistikselskab i Odense tog to to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilforhandler har fået ny mand med salgserfaring
- Mester flytter elektrisk med to Master-biler
- Kranproducent fra det sydlige Aarhus etablerer eget datterselskab i Spanien
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |