Tredie opbygning er leveret til tredie generation
Fredag 17. marts 2023 kl: 11:04
Af: Redaktionen
Vognmand Casper Brandt ApS, der har hjemsted i Osted mellem Ringsted og Roskilde - og har Roskilde Domkirke som en del af firma-logoet - har taget en ny fire-akalet Scania opbygget med kran og tip hos Sawo i Kolding i brug
Den nye lastbil er opbygget med en Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD-kran, der er monteret på et krankonsol med hydrauliske låse, som gør det enklere, når kranen skal stilles af.
Tippet er et Nopa tippelad med pendel i venstre side og svenskerbagsmæk.
Vognmand Casper Brandt ApS er i dag drevet af tredie generation, og den nye opbygning, der var den tredie fra Sawo/Nopa, afløser en ni år gammel bil, der også var opbygget med Nopa-tip og en lidt mindre Hiab-kran.
Om fjerde generation en dag kommer til at drive virksomheden videre, vil fremtiden vise. Men sønnen, Nicolai Brandt har taget fat i transportbranchen som kranmekanikerlærling hos Sawo i Køge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Længere førerhuse kommer på modelprogrammet hos svensk lastbilproducent
- Overføringsanhænger med lang bogie har tre-vejstip
- Ungarnsk transportvirksomhed har fået 1.500 lastbiler leveret fra samme producent
- Fragtmand har fået syv lange med tre aksler
- Tip-kærre har trevejs-tip
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




