Forsiden
      

Det norske forsvar har fået de første tankvognstog ud af 38

Tirsdag 24. oktober 2023 kl: 15:15
Af: Redaktionen

Det norske forsvar har fået de første tankvognstog ud af 38

Scania i Norge har leveret de første 8 ud af 38 Scania-trækkere med tanksættevogne til det norske forsvar. De nye tankvogne skal bruges på det norske flyvevåbens flyvestationer

De nye tankbiler overtager opgaver fra eksisterende biler, der har mellem 35 og 50 års tjeneste på det norske forsvars flyvepladser bag sig.


De 38 nye tankvogne består af en tanksættevogn koblet på en to- eller tre-akslet Scania P460XT-trækker med normalt chassis. Kapaciteten er på 20.000 liter for vogntog med to-akslede trækkere og på 35.000 liter for vogntog med en tre-akslet trækker.


Motorerne er Scania's 13-liters motorer, der er forberedt ti lat kunne køre på det norske forsvars F-34 brændstof, der er det samme, som tankvognene skal levere til flyene. 


De første fire nye vogntog blev leveret i august og taget i brug på Ørland flystasjon, mens de næste fire blev leveret 18. oktober og blev taget i brug på Evenes flystasjon.


Det er forventningen, at bilerne får en levetid hos det norske forsvar på 25 år.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- To tre-akslede gardintrailer skal trækkes med fragtmand i Vestjylland
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Fire-akslet overførselsanhænger har alu-kofanger og lukkede cyklistværn
- Svensk lastbilproducent sætter et "s" på sit servicekoncept fra 2022
- Lastvognsservice i Herning bliver en del af nordjysk koncern
- Gardintrailer er fleksibel med sit hæve- og skydetag
- Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
- Lastbilproducent markere 100 år med jubilæumsmodeller

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst