Lastvognsservice flytter til Nørre Alslev
Tirsdag 23. juli 2024 kl: 11:11
Af: RedaktionenNyscan A/S flytter til oktober sin afdeling i Sakskøbing til et stort og totalt istandsat lastvognsanlæg i Cargo Syd ved Nørre Alslev på Falster. Nyscan A/S, der har serviceanlæg i Sakskøbing, Køge og Vordingborg, hvor de blandt andet servicerer Scania-lastbiler, peger på, at flytningen giver gode udviklingsmuligheder for Nyscan Trucks A/S, som sælger og servicerer DAF-lastbiler fra Nyscan A/S’ anlæg i Sakskøbing og Køge
- Nørre Alslev på Lolland-Falster er en vigtig og strategisk godt placeret lokation inden for vores ansvarsområde, siger administrerende direktør i Nyscan A/S, Kasper Rasmussen.
- Hvor andre spillere på markedet vælger at trække sig, så tror vi stadig, at nærhed til vores kunder er afgørende. Det gælder både salg, samt lokalt service af alle lastbilmærker, siger han videre.
Nyscan A/S har længe planlagt en renovering af anlægget i Sakskøbing, men da et eksisterende lastvognsanlæg i Nørre Alslev blev ledig, så man hos Nyscan A/S en mere fremtidssikret og ideel løsning her.
- Det nye anlæg vil give både vores medarbejdere og kunder glæde af et topmoderne lastbilanlæg, siger Kasper Rasmussen.
Lokalerne i Nørre Alslev skal gennemgå en gennemgribende renovering. Det betyder, at afdelingen i Sakskøbing frem til midt i oktober holder til i Vordingborg.
- Vi ser frem til at flytte til Nørre Alslev, og glæder os til at byde medarbejdere og kunder indenfor. Derfor håber vi, at både nye og gamle kunder vil tage godt imod Nyscan i Nørre Alslev, påpeger Kasper Rasmussen.
Om Nyscan A/S:
- Nyscan A/S, der er tidligere var autoriseret Scania-forhandler, blev i 2018 overtaget af HEJ-Gruppen, som i dag driver flere multibrand-værksteder på Sjælland samt Lolland-Falster
- Nyscan A/S har spillet en vigtig rolle for transportbranchen som Scania-forhandler i Storkøbenhavn, på Midt- og Sydsjælland samt Lolland-Falster i over end 50 år
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Fire-akslet tip-trailer er leveret med automatisk rullepresenning
- To svenske lastbil-modeller får fem stjerne
- Transportvirksomhed med hovedsæde i Herning hentede to trailere med en trækker
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
- Hollandsk lastbilproducent har en serie nye produkter med på messe
- Fransk varebil er blevet kåret som International Van of the Year 2027
- Ny drivline kan sænke forbruget med op til fire procent
- Serieproduktion af langtrækkende elektriske lastbiler er gået i gang
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




