Lastvognsservice flytter til Nørre Alslev
Tirsdag 23. juli 2024 kl: 11:11
Af: RedaktionenNyscan A/S flytter til oktober sin afdeling i Sakskøbing til et stort og totalt istandsat lastvognsanlæg i Cargo Syd ved Nørre Alslev på Falster. Nyscan A/S, der har serviceanlæg i Sakskøbing, Køge og Vordingborg, hvor de blandt andet servicerer Scania-lastbiler, peger på, at flytningen giver gode udviklingsmuligheder for Nyscan Trucks A/S, som sælger og servicerer DAF-lastbiler fra Nyscan A/S’ anlæg i Sakskøbing og Køge
- Nørre Alslev på Lolland-Falster er en vigtig og strategisk godt placeret lokation inden for vores ansvarsområde, siger administrerende direktør i Nyscan A/S, Kasper Rasmussen.
- Hvor andre spillere på markedet vælger at trække sig, så tror vi stadig, at nærhed til vores kunder er afgørende. Det gælder både salg, samt lokalt service af alle lastbilmærker, siger han videre.
Nyscan A/S har længe planlagt en renovering af anlægget i Sakskøbing, men da et eksisterende lastvognsanlæg i Nørre Alslev blev ledig, så man hos Nyscan A/S en mere fremtidssikret og ideel løsning her.
- Det nye anlæg vil give både vores medarbejdere og kunder glæde af et topmoderne lastbilanlæg, siger Kasper Rasmussen.
Lokalerne i Nørre Alslev skal gennemgå en gennemgribende renovering. Det betyder, at afdelingen i Sakskøbing frem til midt i oktober holder til i Vordingborg.
- Vi ser frem til at flytte til Nørre Alslev, og glæder os til at byde medarbejdere og kunder indenfor. Derfor håber vi, at både nye og gamle kunder vil tage godt imod Nyscan i Nørre Alslev, påpeger Kasper Rasmussen.
Om Nyscan A/S:
- Nyscan A/S, der er tidligere var autoriseret Scania-forhandler, blev i 2018 overtaget af HEJ-Gruppen, som i dag driver flere multibrand-værksteder på Sjælland samt Lolland-Falster
- Nyscan A/S har spillet en vigtig rolle for transportbranchen som Scania-forhandler i Storkøbenhavn, på Midt- og Sydsjælland samt Lolland-Falster i over end 50 år
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |