Gassen kommer med lastbil med sikkerhedspakke
Mandag 24. marts 2025 kl: 13:54
Af: Redaktionen
Kosan Gascenter Slagelse har fornyligt modtaget en ny tre-akslet Renault D-Wide 6x2 lastbil meden 380 hk motor. Lastbilen, der er opbygget med lad til transport af gas i flasker, har blandt andet en GSR-sikkerhedspakke med eksempelvis højresvings- og bakkamera samt sideradarer til overvågning af venstre og højre side
Bilen har også motor/kabinevarmer med timer og komfortførersæde med lændestøtte til gavn for chaufførens arbejdsmiljø. På taget er der monteret to LED-blink.
Slagelse Erhvervsopbygning har stået for opbygningen af den nye Renault D-Wide, som er solgt og leveret af Christian Lennett fra Renault Trucks / Volvo Truck Center Taastrup.
Kosan Gascenter Slagelse er en del af Kosan Gas' landsdækkende netværk, som leverer energi til alt fra industri og landbrug til restauranter og private husstande.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
- Hollandsk trækker kommer i en specialserie med 100 køretøjer
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- Køretøjer under opbygning bliver fritaget for nye regler
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






