10 nye trækkere med trolde har fundet vej til transportvirksomhed i Vejen
Torsdag 30. marts 2023 kl: 11:47
Af: Redaktionen
Scania i Kolding leverede på en råkold og blæsende fredag 10 nye Scania-trækkere med den nye Super-drivline til transportfirmaet K. Hansen A/S i Vejen. Trods gråvejr og bidende blæst var der lunt og tørt i førerhusene på de 10 biler, da de i samlet trop kørte de godt 20 kilometer ad landevejen fra Kolding til Vejen

De 20 biler fordeler sig på ni R-modeller og 11 S-modeller - 17 med motorer på 460 hk og tre med motorer på 450 hk.
De 10 nye biler, der blev leveret i denne omgang, var tre-akslede trækkere med twinsteer, sikkerhedssystemerne AEB+LDW+ACC , retarder, fuld luftaffjedring og Premium-infotainment.
Scania Kolding har stået for den lokale opbygning af bilerne med blandt andet dørk, blitz og sideskabe.
Dennis Knudsen har solgt bilerne, mens Dan Zoëga Christensen har stået for salg af serviceaftaler på bilerne.
Trolden på bilerne er Vejens vartegn og indgik indtil Kommunalreformen 2007 i kommunens blå-gyldne byvåben.
Foran Vejen Kunstmuseum ligger et større springvand med "En Trold, der vejrer Kristenkød”. Museumspladsen og Troldespringvandet blev renoveret i perioden 2009 til 2014. I 2023 har trolden i spingvandet 100 års fødselsdag.
Interesserede kan læse mere om trolden på via dette link:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lastbilproducent melder om stigende efterspørgsel efter gasdrevne køretøjer
- To-akslede city-trailere har plads til 27 paller
- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Stilladsfirma i Hillerød kører ud med to nye ladbiler
- Vognmand i Stenlille kan køre med store maskiner på ny tre-akslet trailer
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Logistikselskab i Odense tog to to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilforhandler har fået ny mand med salgserfaring
- Mester flytter elektrisk med to Master-biler
- Kranproducent fra det sydlige Aarhus etablerer eget datterselskab i Spanien
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |