Over 350 kunder fra Danmark, Norge og Sverige besøgte MANs arrangement

Mandag 30. april 2012 kl: 14:03
Af: Redaktionen

Over 350 kunder fra Danmark, Norge og Sverige besøgte MANs arrangement
Store udfordringer til både chauffør og materiel ved de netop afholdte MAN Trucknology Days.

I de seneste to uger har MAN, i Århus og Greve, afholdt MAN Trucknology Days, hvor kunder fra nær og fjern har testkørt både MAN landevejstrækkere og entreprenør lastbiler. En succes lyder det fra MAN

MAN Trucknology Day var dagene, hvor MAN gerne ville formidle sin knowhow omkring lastbiler videre til kunderne. Entreprenør-lastbiler og landevejstrækkere i forskellige varianter og konfigurationer var klar til at blive testet, og MAN's produktspecialister fik svaret på mange tekniske spørgsmål fra de nysgerrige kunder.

I fokus var især MAN's HydroDrive-system til entreprenør-kunderne. På en til lejligheden anlagt jordbane fik de mange interesserede syn for sagn. Den megen regn i de seneste uger havde gjort testbanen endog meget vanskelig, og her kom MAN's HydroDrive system, i de fleste tilfælde, de mange testkørere til undsætning. Igen og igen blev bakker og mudderhuller forceret med succes og kun enkelte gange måtte der bruges ekstra hjælp, til at få lastbilerne fri.

I samtlige landevejstrækkere var der installeret MAN Telematics. Kunderne kunne efter testkørslen få bevis for deres dygtighed i økonomikørsel. Efter hver testkørsel fik kunderne lejlighed til at gennemgå deres egne køreresultater og få en gennemgang i hvordan MAN Telematics virker. Der var præmier til dem, som klarede sig bedst og dette afstedkom, at alle var meget fokuseret på at slå dagens rekord i at kunne køre længst på en liter brændstof.

Fra MANs side var der stor tilfredshed med afviklingen af Trucknology dagene og de mange kundebesøg.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.