CNA A/S leverer trailere med gående gulve

Tirsdag 7. maj 2013 kl: 12:11
Af: Redaktionen

CNA A/S leverer trailere med gående gulve

De nye trailere, som er leveret til Marker Logistik i Kliplev, er af typen STAS Walking-Floor og udstyret efter alle kunstens regler med diverse udstyr

CNA A/S leverer trailere med gående gulve
Trailerne er i fuld længde med et rumindhold på 91 kubikmeter. Gulvet er et Cargo Floor i ribbet seks millimeter udførelse. Der er desuden monteret TÜV-godkendte surringer i kantlisten. Ligeledes er der monteret forstærket rengøringspanel i kassen som muliggør en fuldstændig tømning traileren, så der ikke ligger rester af gods tilbage efter losning. 


Gulvet er desuden truckbærende, og der kan dermed læsses pallegods både med truck og via det automatiske gulv. Derfor er der også monteret en lukket pallekasse til 24 tomme euro-paller på trailerne.


Bagerst er der i en special-kassette monteret automatisk oprullelig bunddug, så trailerne også kan læsse gods, der normalt ikke er egnet til Walking Floor trailere. 


Dekoreringen af trailerne er speciel, idet Marker Logistik har fået lavet ny type logo på bagdørene, som på en ny måde illustrerer volumen på trailerne. 


Til trods for alt udstyret er traileren holdt på en meget lav egenvægt, idet STAS producerer alt i aluminium.


CNA forhandler udover STAS også kølevogne fra Chereau, tankvogne fra Van Hool, specialkøle-vogne fra noske Bussbygg. CNA importører derudover Copma lastbilmonterede- og marine-kraner fra Italien.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.