Klik venligst



Forsiden
      

To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme

Onsdag 18. marts 2026 kl: 12:52
Af: Redaktionen

To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme

Ejner Hessel i Brande har fornyligt leveret to tre-akslede Actros-trækkere til TSM partners i Vildbjerg mellem Herning og Holstebro. TSM Partners har specialiseret sig i specialtransporter af store og små maskiner, og skal bruge de nye trækkere til forskellige opgaver, som de to biler er opbygget specielt til at klare


Om de to nye Mercedes-Benz Actros-trækkere:

Actros 3363 LS tandemtrækker
Denne bil er bygget til de tungeste opgaver og er godkendt til op til 155 tons vogntogsvægt. Drivlinen består af en 16 liters motor, kombineret med den nyeste PowerShift Advanced 3 gearkasse, som sikrer kraftoverførsel under belastning. Hertil kommer kraftige bagtøj, der er dimensioneret til sværgodskørsel.
Bilen er opbygget med GigaSpace-førerhus, fuld luftaffjedring og Servotwin-styretøj, som giver både stabilitet og præcision - også under krævende forhold. Førerhuset er med fuld læderkabine, elektrisk standklimaanlæg, stor oliefyrspakke og fuldt elektronisk klimaanlæg. Sikkerhedsniveauet er tilsvarende højt med en komplet sikkerhedspakke

Actros 2553 LS boggietrækker
Denne bil har en 13 liters motor (generation 3), som kombinerer høj ydelse med forbedret brændstoføkonomi. Sammen med PowerShift Advanced 3 gearkasse og HL8 13 tons bagaksel er det  effektiv og alsidig løsning til daglig drift.
Bilen er opbygget GigaSpace-førerhus, fuld luftaffjedring og Servotwin-styretøj. Kabinen er indrettet med læderkabine og SoloStar-sovestol i passagersiden, som øger komforten på de lange ture. Derudover er bilen udstyret med elektrisk standklima, stor oliefyrspakke, fuldt elektronisk klimaanlæg og en komplet sikkerhedspakke.


Begge biler er opbygget af Øgaard i Ejstrupholm, lakeret hos Nørre Snede Autolakeri, mens alt el-arbejde, montering og finish er udført hos Ejner Hessel Brande.


De to trækkere er solgt og leveret af Jørgen Benthin, Ejner Hessel Brande.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Vognmand har fået trækker med twinsteer
- Bornholmsk logistik-koncern har fået fire elektriske stjerne
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst